Kol Germe

Genellikle, sık kilo alıp veren kişilerde kol bölgesinde sarkma meydana gelir. Bu sarkma, dirsek ile omuz arasındaki bölgenin iç kısmında görülen deformasyondur. Kol bölgesindeki sarkmaların yukarı kaldırılması ile daha belirgin bir hale getirilebilir. Yapılan bu işlemlere kol germe ameliyatı ismi verilir. Kişiler kolsuz kıyafet giydikleri zaman psikolojik olarak rahatsız olabilirler. Bu bölgede çok fazla sarkması olan kişilerde bölgesel sürtünmeden kaynaklı tahriş olabilmektedir. Kol germe operasyonu diğer bir ismi de Brakioplasti olarak bilinir. Kol gerdirme estetiğinde uzman bir Plastik Cerrah ile çalışmak önemlidir. Bazen, bu bölgede çok fazla sarkma olmayan kişiler için yağ aldırma işlemi çözüm olabilir. Operasyon öncesinde hasta şikâyet ve beklentilerini net bir şekilde belirtmesi gerekir.

Operasyon öncesinde kişinin sağlık durumu kontrol edilerek bu işlem için uygun olup olmadığına karar verilir. Bu ameliyat, yumuşak doku kaslarını kontrol edecek gerdirme işlemi olarak da bilinmektedir. Yağ alma işlemi ile yapılan estetik operasyonda tekrar gerdirme işlemine gerek duyulmaz. Aşırı kilolu olan kişiler mide küçültme ameliyatı yaptırdıktan sonra kollarındaki incelen bölge vücutlarına göre anormal gelebilir. Bu yüzden daha normal bir görünüme kavuşmak için kol gerdirme ameliyatına ihtiyaç duyarlar. Kol gerdirme ameliyatı ile daha sıkı ve kusursuz bir fiziğe sahip olunacaktır. İşlem sonrasında daha dinamik ve sıkı kollara sahip olunur.

Kol Germe Ameliyatı Sonrası

Kol gerdirme ameliyatı hastane şartlarında yapılması gereken bir ameliyattır. Yaklaşık olarak 2 saat süren bir ameliyat olmakla birlikte kişiye göre farklılıklar gösterebilir. Ameliyat planlaması koldaki sarkma ve yağlanma ile alakalıdır. Kol gerdirme ameliyatı yapılmadan önce kişinin muayene edilmesi gerekir. 

Çünkü kişiye göre farklı planlamalar yapılarak farklı operasyonlar uygulanır. Eğer kol bölgesinde sadece kalınlık var fakat sarkma yoksa lazer ile yağ çektirme uygulaması yapılabilir. 

Ama kolda sadece sarkma varsa kol gerdirme ameliyatına ihtiyaç duyulur. Kol gerdirme ameliyatı bir kesi ile yağ dokusunun alınması işlemidir. Eğer kol sarkması gereğinden fazla ise kesi koltuk altına doğru uzatılarak balık şeklinde işlem dizayn edilir.

 Bu şekilde iki yönlü kol germe ameliyatı sağlanmış olur. Kol germe ameliyatı ile yağ aldırma işlemi aynı anda uygulanabilir. Ameliyattan sonra iz kalıp kalmaması kullanıcıların merak ettiği konulardan birisidir. 

Kol germe ameliyatında izler üst kol içinde ve kol altı bölgesine doğru paralel olarak görülür. Uzaktan veya karşıdan bakıldığı zaman fark edilmeyecek türden bir izdir. Ama kol havaya kalktığında izin yoğunluk derecesine bağlı olarak gözükebilir. 

Koldaki iz genellikle kol bölgesinden 3-4 santim uzaklıkla başlar ve kol altına kadar uzar. Bölgedeki izler kişiye göre farklılık gösterebilmektedir. Çünkü herkese yapılan işlem aynı değildir. 

Bazen çatlak izi kadar kalması beklenirken bazen de belirgin bir iz olduğu görülür. Koldaki iz erken dönemlerde kızarık ve pembe bir görüntü şeklindedir. Sonrasında cilt kendi rengine döner. Bu süre yaklaşık 1 senedir.

Ameliyat Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Uygulamada, kesi işlemi yapıldığı için ameliyat sonrasında yumuşak deri, pansuman ile sarılır. Hastanın 1 gün hastanede kalması gerekebilir. Kişi 4-5 gün sonra da günlük aktivitelerine geri dönüş sağlayabilir. Yaklaşık 10 gün sonra dikişler iyileşir. Kol gerdirme ameliyatından sonra 1 ay boyunca korse takılmasında fayda vardır. İyileşme sürecine bağlı olarak bu süre artabilir. Bu durum bölgenin daha sabit durmasını sağlayacaktır. Ameliyattan sonra şişlik ve ödem görülebilir. Bunun için buz kompres uygulayarak şişlikler daha aza indirilebilir.

Ameliyat çok ağır bir ameliyat olmadığı için hafif ağrılar hissedilebilir. Ağrılar için doktor tarafından önerilen ilaçlar kullanılarak oluşan ağrıların daha aza indirilmesi sağlanır. Eğer hasta spor yapan biriyse ameliyattan yaklaşık 1 ay sonra bu tür aktivitelere başlaması gerekmektedir. Kolu çok fazla gergin bir şekilde hareket ettirmemesi, sağa sola çevirmemesi kollarını yukarıya bile kaldırmaması gerekir. Bu tür durumlardan uzak durmak iyileşme süresini kolaylaştıracak ve daha az ağrı hissedilmesini sağlayacaktır.

Kol germe ameliyatında fiyatlar değişkenlik gösterebilmektedir. Bu konuda ilk kriter ameliyatın nasıl yapılacağı ve ne kadarlık bir işlem uygulanacağıdır. Çünkü işlem kişiden kişiye farklılıklar gösterir. Örneğin; bir kişide yağ alma oranı daha az iken başka bir kişide yağ alma oranı daha fazla olabilir. Bu durum yapılan operasyonlar ve uygulamayı yapan doktora göre değişiklik gösterebilmektedir.

Translate » Çeviri
error: Content is protected !! Security Wall By Arda Yücel !!
Open chat
Whatsapp - İletişim