Jinekomasti Estetiği

Jinekomasti, erkeklerde bulunan büyük meme rahatsızlığını tarif eden tıbbi terimdir. 

Genelde ergenlik döneminde erkeklerde görülmeye başlayan büyük ve sarkık göğüs rahatsızlığı, ilerleyen yaşlarda özellikle kilo almaya bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. 

Büyük meme rahatsızlığı kadınlarla anılan bir durum olduğundan erkekler için psikolojik olarak oldukça sıkıntı doğurucu bir hal alabilmektedir. 

Özellikle ergenlik döneminde kilolu olan erkekler ilerleyen yıllarda kilo vermiş olsalar da göğüs bölgesinde belirgin bir meme tabakası oluşmuş oluyor. 

Yetişkin erkeklerin yüzde 4 oranında jinekomasti rahatsızlığı yaşadığı göz önüne alınırsa bu konuda estetik cerrahlara baş vuran erkek sayısının hiç de az olmadığı anlaşılabilecektir.

 

Jinekomasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Deride henüz sarkma gerçekleşmemiş büyük meme rahatsızlıklarında koltuk altlarından uygulanacak liposuction (yağ alma) işlemiş yeterli olabilecektir.

 Şayet bu yöntem ameliyat sırasında yeterli görülmez ise meme başı altından açılacak kesiden girilerek meme başı küçültülür.

İleri derece meme büyüklüğü yaşayan hastalarda ise yağ alma ve meme bezi küçültülme işleminden sonra meme derisinin de kesilip alınması gerekir. 

Meme derisinin alındığı durumlarda dren tedavisi uygulanmaktadır. 

Ameliyat hastalığın boyutuna göre lokal ya da genel anestezi ile yapılmaktadır.

 Ameliyatın çapına göre müdahale 30 ila 90 dakika arası sürebilmektedir.

Jinekomasti Ameliyatı İyileşme Süreci Nasıldır?

Ameliyat sonrası aynı gün taburcu olunabilmektedir. Kimi durumlarda doktorunuz ilk geceyi hastanede geçirmenizi isteyebilmektedir. 

Ameliyattan sonra üç hafta boyunca göğüs korsesi kullanılması gerekmektedir. 

Ameliyat sonrası oluşacak ödem ve ağrılar 2-3 gün içerisinde ortadan kalkacaktır.

 Göğüs bölgesinde hafif yanma ve uyuşmalar 2 hafta süreyle düşük şiddette de olsa hissedilebilecektir. 

Ağır spor ya da göğüs bölgesine darbe alma ihtimali olan aktivitelerin gerçekleşmesi için 6 hafta beklenilmesi tavsiye edilmektedir. 

Genel olarak ameliyat sonrası günlük işlere dönüş için iki gün dinlenilmesi gerekmektedir.

Jinekomasti Ameliyatı Sonrası İz Kalır mı?

Memeye hiçbir zarar vermeyecek olan yağ enjeksiyonu kılcal boru olarak adlandırılan kanuller ile gerçekleştirildiğinden bünyede iz ya da yara bırakmamaktadır. 

Yağ alınan bölgede iğne ucu büyüklüğünde bir iz ve kimi morluklar oluşabilecek olsa da bunlar kısa zaman içerisinde ortadan kalkacaktır. 

Meme büyütmede yağ enjeksiyonu yönteminin kullanılmasının önemli nedenlerinden birisi herhangi bir iz kalma riskinin bulunmamasıdır.

Translate » Çeviri
error: Content is protected !! Security Wall By Arda Yücel !!
Open chat
Whatsapp - İletişim