Göz Kapağı Estetiği

Yüzdeki yaşlanmanın belirtileri, göz kapaklarına da yansır. Alt ve üst göz kapağı olarak bu durum farklılık gösterebilir. 30’lu yaşlarda üst göz kapak kısmında bir bollaşma olarak kendini belli eder. Alt göz kapak kısmında ise aşağıya doğru sarkma ve torbalanma olur. 

Yaşın ilerlemesine de bağlı olarak bu durum daha belirgin hale gelir. Örneğin 50’li yaşlarda üst göz kapak derisinin incelmesiyle buradaki torbalanma ve kırışıklık daha belirgin hale gelir. Bu tür durumların önüne geçebilmek adına en uygun işlem “göz kapağı estetiği işlemidir”. Göz kapağı estetiği ameliyatına, alın ve kaşların fizik muayenesi yapılır ve kaş seviyesi belirlenir. 

Göz kapak hareketlerine bakılarak, asimetrik hizza belirlenir. Ameliyata başlamadan önce göz kapağına botoks uygulanır. Eğer bu işlem ile buradaki sorunlar devam ediyorsa göz kapağı estetiğine karar verilir. Göz kapağı estetiği sadece estetik açıdan uygulanmayabilir. Çoğu zaman göz kapağında bulunan sorunlardan da ihtiyaç duyulabilmektedir. 

Bu sorunlar arasında, doğumsal problemler, görünüm veya şekil bozukluğundan da kaynaklanabilir. Göz kapağı estetiğinin riskli bir durumu yoktur. Hastanın bir sağlık problemi varsa bu durumlar iyileşme sürecinin uzamasına sebebiyet verebilir. 

Örneğin; hasta sigara kullanıyorsa yaranın geç sürede iyileşmesine neden olabilir. Hipertansiyon varsa ilgili bölgede kanama görülebilir. Ameliyattan önce kullanılan ilaçları doktora söylemede fayda vardır. Kullanılan ilaçlar ameliyatı olumsuz derecede etkileyebilir. Bu yüzden doktor kontrolü altında ilaçların kullanımında değişim olabilir.

Ameliyat Nasıl Yapılır?

Göz kapağı ameliyatı öncesinde dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır. Ameliyattan 1 hafta önce aspirin ve kan sulandırıcı ilaçları kullanmamak gerekir. Aynı zamanda yeşil çay ve bitkisel çaylar da kan sulandırdığı içinde bu tür içeceklerden uzak durulması gerekir. Ameliyat öncesinde bazı sağlık kontrollerinin yapılması gerekir.

 Eğer kişide hipertansiyon, göz kuruluğu, tiroid hastalıkları ve göz kuruluğu gibi ameliyatta risk oluşturan hastalıklar varsa bu durumu doktora bildirmek gerekir. Göz kapağı estetiği alt ve üst olarak 2 çeşitte yapılır. Üst göz ameliyatı lokal anestezi ile yapılır. Yaklaşık olarak 45 dakika süren bir işlemdir. 

Ameliyat esnasında çıkarılacak kas ve deri miktarı ameliyattan önce belirlenir. Genel olarak göz kapağının kapanma ve katlanma payı belirlenerek bu alanda bir gerginlik sağlanır. Bazı göz yapılarının farklı olmasıyla iç ve orta kısımda yağ toplanmaları belirgin olabilir. 

Bu durumda o kısma da bir cerrahi işlem uygulanarak ufaltılması sağlanır. Alt göz kapağındaysa kirpiklerin alt kısmından bir kesi işlemi yapılarak göz kapağı derisi kaldırılır. Burada oluşan yağ yastıkçık birikimi çok belirgin olmadığı için fazla bir müdahalede bulunulmaz. 

Gözaltında oluşan çöküntüler varsa göz kapağı estetiği işleminin yanında yağ enjeksiyonu da uygulanır. Alt göz kapak estetiği genellikle yüz germe ameliyatıyla beraber uygulanır. Böylelikle daha etkili sonuçlar olur. Genel anestezi altında yapılan bu işlem genel olarak 3-4 saat sürebilmektedir.

Göz Kapağı Estetiği Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ameliyattan sonra göz kapağını örten görmeyi engellemeyen bantlar olacaklardır. Göz çevresinde oluşacak ödemi kontrol etmek için, işlem bölgesine soğuk kompleks uygulaması yapılır. Alınan tedbirlere göre göz çevresinde morluk ve şişlik görülür. Ameliyattan sonra 2 gün boyunca morluk ve şişlik artar. Sonraki günlerde kişiye uygulanan duruma göre azalmaya başlar. 

Gerekli kontroller yapıldıktan sonra, göz bölgesine özel kremler kullanılır. Bu sayede morlukların daha çabuk geçmesini sağlar. Ameliyattan sonra işlem bölgesinde bulunan bantların üzerinde ağrı ve hafif kanamalar görülebilir. Bu tür durumlar normaldir. 

Aynı zamanda kişinin öksürmesi, hapşırması gibi durumlarda bu şikâyetlerde bir artış olabilir. Aynı zamanda ameliyat bölgesinde batma, gerginlik, yanma gibi şikâyetlerde görülebilir. Bu durumlar oldukça normaldir. Doktorun verdiği ağrı kesicilerle ağrı hissiyatını daha aza indirmek mümkündür. Göz kapağı estetiği kolay bir uygulama gibi gözükse de ameliyat sonrasında kişi rahatsız eden bazı durumları vardır. 

Ağrıyı daha aza indirmek için yüksek yastıkta uyumak, oluşacak ödemlerin daha aza indirilmesini sağlar. İşlemden 3 gün sora göz çevresindeki ödemler azalır. İşlemden 5 gün sonra göz çevresine yapılan bant ve dikişler alınır. Bölgenin iyileşme durumuna bakılarak tekrar pansumanla bant takılabilir. 

İşlemlerden sonra spor, solaryum, sauna, güneş banyosu ve buhar banyosu gibi ödemi tetikleyen işlemlerden 2 ay boyunca uzak durulmasında fayda vardır. Göz kapağı estetiğinde, üst göz kapağın kıvrımında alt göz kapak estetiğinde ise kirpiklerin alt kısmında pembe bir çizgi oluşabilir. Zaman geçtikçe bu durum azalır

Translate » Çeviri
error: Content is protected !! Security Wall By Arda Yücel !!
Open chat
Whatsapp - İletişim